Lirael

6. března 2008 v 11:34 | Fallen angel |  Staré Království (Garth Nix)
Matka ji opustila, o otci netuší vůbec nic. Žije s rozvětveným clayrským společenstvím v obrovském komplexu jejich ledovce, nikdy se ale necítila jako jedna z nich. Touží po Zraku - vrozené schopnosti všech Clayr zřít budoucnost, touží stát se tím, čím není - pravou dcerou Clayrů. Přesto se osud Starého království ocitá v jejích rukou. Byla předurčena, aby se ujala nebezpečného úkolu - musí odvrátit sílící moc skrytého zla, jež se znovu chystá převzít vládu nad královstvím. Potkává prince Sametha, příslušníka abhorsenského královského rodu, který se rovněž vzpírá odkazu předků, a jejich cesty se spojují...
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?

Svět techniky a svět magie dělí starodávná zeď, ale její brány nejsou neproniknutelné. Tisíce válečných uprchlíků se nic netušíce valí vstříc smrti a znovuoživení magií nekromanta, jenž touží nastolit další dobu temna. Královský princ se zdá být neschopný a ani jasnozřivý Clayrové neprohlédnou clonou nad západními pustinami podléhajícími zlu. Jediný koho tam vidí je dívka Lírael.
DĚJ:
Na Staré království se opět valí problémy - po dvaceti letech poklidné vlády krále Prubíře se v kraji znovu objevují Mrtví. Tentokrát ale nejde jen o projevy zlovolných magických stvoření, ale v sázce je stabilita samotné Výsady, která udržuje pořádek a kontrolu nad projevy magie. Postavit zlu se má tentokrát dívka Lirael s pomocí věrné Nezbedné Fenky a princ Sameth v doprovodu kocoura Macka. Obě zvířata v sobě samozřejmě nesou tajemství, stejně jako román samotný.

Autor opět přidal svému propracovanému světu další detaily, jeho fantazie je bohatá, charakteristika jednotlivých postav věrohodná a jako celek to vše skvěle funguje a doslova jiskří a rezonuje. Jednoduše fantasy pro mládež v tom nejlepším slova smyslu od talentovaného autora, který stále tvoří s evidentním nadšením a chutí. Samotnou kapitolou je pak české vydání. Kvalitní vázaná kniha, dobrý papír, perfektní grafická úprava, odpovídající překlad a konečně i docela pěkné vnitřní ilustrace. Snad jen ta redakce mohla být malinko pečlivější, občas se tu najde nějaký ten překlep.
Příběh není pro tentokrát uzavřen, na jeho rozuzlení musíme počkat až do následující Abhorsenky. Tahle série patří v oblasti tvorby pro mládež k tomu nejlepšímu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama